Мартін Ґруневеґ в 1584-1585 роках побачив і зафіксував на Московії наступне

Мартін Ґруневеґ в 1584-1585 роках побачив і зафіксував на Московії наступне

Мартін Ґруневеґ в 1584-1585 роках побачив і зафіксував на Московії наступне:

“Німцям Великий князь Московитів надає таку саму свободу, як у них на батьківщині, більшу, ніж Моcковитам… відправляє їх з міста в місто, щоб грубий нарід від їх навчань став хазяйновитими, чесним, не таким огидним, безсоромним, та і, до того ж, кинув бути садомітами. Німецька нація, напроти, надто сором’язлива і нічого не знає про подібні тваринні звичаї.

Москва – країна, в якій Зима надто холодна, а Літо надто спекотне: тому там не виходить вирощувати ніяких добрих овочів чи інших вибагливих рослин.

Багато днів ніякі крамниці не відкривались, тому люди, через холод, мусили розводити вогонь в будинках.

Цим ранком кілька людей замерзли прямо на вулиці, бо мусили вийти на двір за водою. Ми були здивовані, що в нашій пічці цілий день палало сильне полум’я, але в хаті все було вкрито льодом.

Ні в одній іншій країні немає такої кількості злочинців, як в цій.

[стор. 1240, <1585. Julius>]”.

Нещодавно я доповнив переклад Я.Ісаєвича невиданими ним фрагментами щоденника німецького торгівця і мандрівника Мартіна Ґруневеґа (Marcin Gruneweg), в яких описана подорож українськими землями в 1584 і 1585 роках. Наведу посилання на той текст в першому коментарі під постом.

Але тоді я свідомо упустив все, що не стосувалось опису наших земель. Зокрема, і ту частину, де Мартін подорожував Московією та докладно описав їх народ, побут та звички.

А там такі от цікавинки про наших північних ворогів 😃

#HistoryByIgorPoluektov