Як шанують українських козаків в столиці Австрії - Відні

Як шанують українських козаків в столиці Австрії – Відні

Як шанують українських козаків в столиці Австрії – Відні:

  1. У 1983 році в рамках відзначення 300-річчя Віденської битви на стіні церкви Св.Леопольда у Віденському лісі було встановлено пам’ятну дошку українським козакам.
  2. В парку Тюркеншанцпарк було відкрито дуже красивий пам’ятник на честь українців, що брали участь у визволенні Відня від османської облоги.

Тут козак думу думає, люльку курить, символізуючи впевненість і філософське ставлення до життя. Поруч «пасеться» його кінь з рушницею біля сідла, а також розташовано великий камінь з написом німецькою:

«Українське козацьке військо зробило важливий внесок у звільнення Відня від турецької облоги 12 вересня 1683 р. У вирішальній битві польський король Ян III Собеський, головнокомандувач армією допомоги, покладав великі надії на допомогу козаків. Очевидці говорили про їх надзвичайну мужність та велику хоробрість.

2 лютого 1684 року в Римі відбулося святкове богослужіння в присутності Папи Римського, щоб подякувати «українському козацтву, яке допомогло перемозі над турками і татарами».

  1. Ще один пам’ятник переможцям було встановлено пізніше на Леопольдсберг. Три озброєних козаки (сотник Яків Потапенко, полковник Павло Апостол-Щуровський, сотник Чомуха), всі з Київщини та Брацлавщини, стоять у повний зріст і з гори дивляться на Відень – місто, де за їх участі була зупинена навала Оттаманської імперії.

Загалом, згідно з реєстром війська Речі Посполитої поки встановлено, що билося у переможній Віденській битві 12 вересня з Османами – не менш як 4851 воїни з українських (руських) воєводств, які були представниками української шляхти, козаків, селян, міщан і духовенства (список наведу в коментарях).

  1. Ну і нашою людиною у Відні, ще до початку битви, був видатний житель міста – Юрій Кульчицький (виходець з-під Самбора Львівської області).

Він вчинив героїчний вчинок, коли зміг переодягнувшись турком вийти з оточеного міста та передати спочатку послання частинам союзницьких військ про стан справ у Відні, а згодом повернувся з узгодженим планом дій, який істотно допоміг оточеним протриматись до підходу основних сил.

Як славетний учасник битви, він отримав щедру винагороду у вигляді численних мішків із кавою, грошову винагороду та статус почесного громадянина міста.

А потому ще раз прославився. Вже як людина, яка у Відні вкорінила кавову культуру і моду. Тому цей герой заслуговує окремого посту (останнє фото – частина мого дослідження за ним).

В 1862 році іменем Кульчицького була названа одна з вулиць Відня, а 12 вересня 1865 року у річницю перемоги під Віднем на ній було встановлено його пам’ятник (на розі Фаворитштрассе / Кулшицкігассе).

Кажуть, в пам’ятні дати власники кафе прикрашають вітрини своїх закладів портретами Кульчицького на знак пошани до народного героя і одного з засновників віденської культури споживання кави.

Ось такий він – мій святковий український Відень.